Medycyna Estetyczna


Skleroterapia farmakologiczna

OPIS ZABIEGU

Zdecydowaną większość rozszerzonych żył możemy usunąć za pomocą skleroterapii – zabieg estetyczny bez cięcia i blizn. Pajączki na nogach dotyczą dużej grupy pacjentek i stanowią dość przykry problem kosmetyczny. Są to rozszerzenia drobnych, powierzchownych naczyń krwionośnych, które świadczą o utrudnionym odpływie krwi z układu żylnego.

Dzięki skleroterapii możemy zamykać drobne naczynka na kończynach dolnych. Zabieg polega na wprowadzeniu do rozszerzonych naczyń preparatu, który “skleja” żyły, przez co powoduje ich całkowite zniknięcie. Metoda ta pozwala na zamknięcie praktycznie każdego naczynia przy zachowaniu odpowiedniej techniki wykonania zabiegu.
Stanowi to istotną alternatywę dla leczenia operacyjnego obarczonego większym ryzykiem powikłań i koniecznością pobytu w szpitalu. Rewelacyjnym preparatem, który okazał się bezpieczny oraz skutecznym jest polidokanol (Aetoxysclerol). W zależności od kalibru naczynia używa się różnych stężeń preparatu. Pozwalają na zamykanie zarówno małych pajączków jak i dużych żył na kończynach dolnych.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg nie wymaga znieczulenia. Nakłucia wykonywane bardzo cienką igłą są zwykle bardzo dobrze tolerowane. W rzadkich przypadkach pacjentki odczuwają ból powstający w związku z wydostawaniem się leku mającego właściwości drażniące poza światło naczynia. O zmianie odczuwania należy niezwłocznie poinformować lekarza w czasie zabiegu.

Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt? Proces zamykania trwa 4 tygodnie, następnie ma miejsce wchłanianie naczynia, co zależnie od średnicy może potrwać kilka tygodni do kilku miesięcy. W miejscach naczyń mogą być widoczne zasinienia, które następnie przyjmują kolor zielonkawo-sinawy. Niekiedy wyczuwalny jest powrózek, który może być twardy i bolesny w dotyku. Wchłania się od 1 do 6 miesięcy. Bolesność większych naczyń może utrzymywać się do 2 tygodni. Delikatny obrzęk kostki lub stopy jest normalny podczas noszenia opatrunku uciskowego i mija po jego zdjęciu. Lekka bolesność także jest zjawiskiem przejściowym.

Jak wygląda zabieg

Lekarz rozpoczyna od oznaczenia tzw. punktów kontrolnych – miejsc wkłuć do żyły, następnie wprowadza środek obliterujący czyli substancję zamykająca ściany naczyń. Zabieg składa się z kilku lub kilkunastu wstrzyknięć leku do zmienionych naczyń żylnych. Za sprawą oświetlacza naczyniowego wstrzyknięcie leku jest bardzo precyzyjne. Ostatnim etapem zabiegu jest kompresoterapia – założenie opatrunku uciskowego bandaża bądź rajstop uciskowych o określonej kompresji (zwykle II stopień ucisku. Zabieg zwykle trwa 20-30 min.

Zalecenia pozabiegowe

Zalecamy po zabiegu półgodzinny spacer w celu przywrócenia właściwego krążenia w nogach. Bezpośrednio po skleroterapii konieczne jest założenie opatrunków uciskowych (bandaż lub rajstopy uciskowe), które nosić należy 7-14 dni. W przypadku dolegliwości bólowych należy stosować zimne okłady oraz paracetamol. Po zabiegu pacjent zachowuje pełną sprawność i aktywność ruchową. Nie ma potrzeby hospitalizacji. Jedynym ograniczeniem jest zakaz przegrzewania nóg (gorące kąpiele, sauna, nasłonecznienie, solarium).

PRZECIWWSKAZANIA

Rozwiń
  • niedokrwienie kończyn dolnych
  • ciąża i karmienie piersią
  • przebyte i aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe
  • nadwrażliwość na aetoksysklerol
  • zatorowość płucna
  • stan zapalny skóry w obrębie miejsca wykonywania skleroterapii
  • ciężkie choroby układowe
  • świeża opalenizna

Sprawdz nasze ceny




Przejdź do cennika