Ginekologia estetyczna


Lipofilling

OPIS ZABIEGU

Lipofilling stał się popularną procedurą odmładzania tkanek miękkich i modelowania okolic intymnych w ginekologii estetycznej i rekonstrukcyjnej. Transfer tkanki tłuszczowej w sferze ginekologicznej to bezpieczna i mało inwazyjna procedura w aspekcie kosmetycznym, gdzie głównym celem jest uzyskanie wolumetrii tkanek miękkich w obrębie sromu, a jednocześnie transfer pełni funkcje lecznicze. Ponadto tkanka tłuszczowa zawiera całą paletę komórek macierzystych, które wspomagają regenerację.

Z praktycznego punktu widzenia przeszczep taki stosujemy w atrofii pochwy oraz sromu. Bardzo obiecujące efekty zaobserwować można również w leczeniu zmian przedrakowych sromu, w tym liszaja twardzinowego i zanikowego. W schorzeniu tym najlepsze efekty uzyskujemy łącząc lipotransfer z autologicznym osoczem bogatopłytkowym (PRP). Komórki macierzyste zawarte w tłuszczu działają immunomodulacyjne i przeciwzapalnie, a PRP za pośrednictwem czynników wzrostu potęguje ten efekt.

Jak wygląda zabieg lipotransferu?

Zabieg przeszczepu autologicznie spreparowanej tkanki tłuszczowej rozpoczyna się od oceny miejsca dawczego oraz biorczego. Miejsca poddane zabiegowi następnie znieczula się kremem, ewentualnie miejscowo podaje środek znieczulający. Po uprzedniej dezynfekcji i podaniu środka tumescencyjnego (który ułatwia pobranie tłuszczu) następuje pobranie tkanki tłuszczowej za pomocą przeznaczonej do tego kaniuli. Następnie pobrany tłuszcz zostaje odwirowany w specjalnej wirówce. Z tak przygotowanego tłuszczu możemy uzyskać mikrotłuszcz wykorzystywany jako wypełniacz oraz frakcję naczyniowo-podporową służącą do rewitalizacji tkanek. Tak przygotowany tłuszcz zostaje następnie podany w wybrane miejsca celem ich uzupełnienia.

Okres rekonwalescencji

Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji. Typowe objawy po zabiegach z przerwaniem ciągłości skóry takie jak siniaki, obrzęk, dolegliwości bólowe ustępują szybko. We wczesnym okresie pozabiegowym podawany jest profilaktycznie antybiotyk

Czas utrzymywania się efektów

Efekty widoczne są bezpośrednio po zabiegu, natomiast po ok. 3 miesiącach możemy zaobserwować ostateczne efekty wolumetryczne. Po upływie tego czasu pozostaje maks. 60 % podanej tkanki tłuszczowej, reszta jest wchłaniana przez organizm.

WSKAZANIARozwiń
  • Uzupełnienie i modelowanie utraconej objętości w okolicy intymnej
  • Poprawa kondycji i gęstości skóry
  • Redukcja blizn

PRZECIWWSKAZANIARozwiń
  • Ciąża
  • Choroba nowotworowa
  • Czynna infekcja
  • Zaburzenia krzepliwości
  • Niedowaga (brak tkanki tłuszczowej)

Sprawdz nasze cenyprzejdź do cennika